ВІЛ-інфекція
ВІЛ-інфекція – це захворювання, викликане вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Остання стадія цього захворювання називається синдромом набутого імунодефіциту (СНІД).
Ситуацію у світі з ВІЛ – інфекцією можна схарактеризувати як пандемічну і поставити в один ряд із двома світовими війнами, як за кількістю життів, що вона забрала, так і за шкодою, що завдала суспільству. В Україні згідно офіційних даних кожного дня у 54 осіб встановлюється діагноз ВІЛ-інфекція, у 12 осіб СНІД, а 7 осіб помирає від захворювань, зумовлених СНІДом.
Джерелом інфекції є людина, яка перебуває на будь – якій клінічній стадії хвороби. Вірус циркулює в усіх тканинах і рідинах організму, проте їхнє значення в передачі інфекції неоднакове. Постійно висока кількість вірусу знаходиться в крові, спермі, вагінальному секреті, дещо менше в грудному молоці, що й зумовлює основні шляхи зараження.
ВІЛ передається:
- через кров - при потраплянні крові чи інших біологічних рідин, що містять кров (сперма, виділення піхви, грудне молоко) від ВІЛ-інфікованої особи до здорової людини. Найчастіше цей шлях реалізується при ін’єкційному введенні наркотичних речовин брудними шприцами та голками, що вже використовувались іншими особами;
- статевим шляхом – під час незахищених статевих стосунків;
- внаслідок передачі вірусу від інфікованої ВІЛ матері до її дитини під час вагітності, пологів та годуванні груддю. Ризик інфікування зростає під час годування дитини груддю, при важкому перебігу хвороби у матері та складних пологах.
ВІЛ не передається:
- при спільному користуванні побутовими речами, посудом, роботі в одному приміщенні;
- у лазні та сауні;
- під час поцілунків;
- обіймах та рукостисканні;
- при чханні та кашлі;
- через поручні, дверні ручки, столи, стільці;
- при укусах комарів чи інших комах.
Що робити, щоб не заразитись? Ніхто не захистить вас краще ніж ви самі, враховуючи той факт, що на даний час поширений статевий шлях передачі, а це означає – необхідний вибір надійного партнера та правильне застосування презервативів, використання одноразових шприців і стерильного інструментарію в медичних закладах, перукарнях та косметичних кабінетах і салонах.
Важливо пам’ятати про те, що будь-який колючий або ріжучій інструмент, яким ви користуєтесь при медичних процедурах, татуюванні, пірсінгу, проколюванні вух та інших частин тіла, голінні, педикюрі й манікюрі повинен бути стерильним.
Оскільки вакцини проти СНІДу не існує, єдиним способом запобігти інфекції є уникнення ситуацій, що несуть ризик зараження, таких як спільне використання голок та шприців або практикування незахищених статевих стосунків. Весь інструментарій, як в медичних закладах, так і в побуті, при різних маніпуляціях, де може міститись кров людини, зараженого ВІЛ, має бути стерильним.
Чому важливо знати про свій ВІЛ-статус? Знання про свій статус на ВІЛ допоможе уникнути розвитку тяжких захворювань, інвалідизації та передчасної смерті, а також захистити інших людей від інфікування, або допоможе їм своєчасно дізнатися про свій ВІЛ- статус, коли допомога можлива та ефективна.
Тому хочеться запросити всіх громадян до активного обстеження на ВІЛ-інфекцію, для вчасного виявлення захворювання та ВІЛ-інфікованих. Тестування проводиться в лабораторії Музиківської амбулаторії: Пн. – пт з 8.30 до 11.00, безкоштовно та анонімно.
К.П. Зощук, лаборант Музиківської амбулаторії ЗПСМ