Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до списку

Історична інформація до  160 –річчя с.Загорянівка Білозерського району Херсонської області

15.04.2019

Вперше в історичній літературі згадують Шкуринові хутори, Шкурини в 1859 році. Згідно перепису  населення в той час у Шкуринах проживало 244 жителів. В 1890 році вже згадуються Шкуринові та Загорянові хутори, загальна чисельність жителів складала - 584 чоловіка. На хуторах зажиточні селяни розводили коней, волів, свиней, птахів. Відгодовану худобу та птахів продавали на базарах міст Херсону та Миколаїва. До початку 20 століття різко загострилися класові протиріччя між біднотою й куркулями, зажиточні  селяни  ставали ще багатішими, обездолені ще біднішими. У 1905-1907 роках пройшли помітні хвилювання серед бідноти, які завершилися пожежами господарств.

За переписом 1912 року  у Загорянових хуторах проживало 279  жителів  ( 50 дворів), у Шкуринових хуторах  554 жителі (91двір). Радянська влада на хуторах встановлена в січні  1918 року.

08 вересня 1920 року у складі 40 жителів Загорянових хуторів при участі при участі більшовика Тонконого з головою зборів Жмак  Василем Никифоровичем було  організовано Комнезам, на порядку денному питання про відправку добровольців у червоне козацтво. У  травні 1921 року у Шкуринівці  відкрита  хата-читальня   (94 книги). Організував  культурну діяльність на хуторах Бурдієнко Г.М. У  грудні 1924 року була вікрита школа-лікбез. У 1925 році у школі нараховувалось 67 учнів з початком занять у жовтні. З вересня 1923 року у селі  Шкуринівка артіль ім. Карла Маркса. Господарство мало 30 десятин землі, одну вітряну мельницю.

У грудні 1924 року на хуторах відкривається кооператив ім. Левитинського під керівництвом  Петренко  М.К. і Лазаренко Д.Н. Першою головою Загорянових і Шкуринових хуторів у квітні 1925 року був обраний Ісаєв П.І.

Історія села Східне починається 3 квітня 1931 року, коли тут при  колонії НКВД №13, ім. Полякова було закладене дослідницьке господарство із розведення степової  породи великої рогатої худоби. А пізніше свиней української степової білої породи. Першим зоотехніком господарства колонії був вчений зоотехнік  Савічев А.І., який працював  тут  з 1929 року по 1961 рік.

З 1936 року у селі Загорянівка існував колгосп «Нове життя» у який входило 362 колгоспники. У користуванні  колгоспу знаходилося 1421 га землі. Сіяли ячмінь, пшеницю, просо. Вирощували картоплю, капусту, томати, буряк, баштанні культури. В 1941 році утримували велику рогату худобу. Перед війною колгосп мав техніку.

Після початку воєнних дій усе стадо великої рогатої худоби гоном було переплавлене у Саратовську область, де воно утримувалось до 1944 року.  У березні 1944 року село Східне, Загорянівка, Шкуринівка були визволені Червоною Армією від німецько-фашистських окупантів. За роки Великої Вітчизняної війни з сіл пішли в Червону Армію 200 чоловік, з них 86 загинуло, а 169 нагороджені медалями та орденами. За  бойові дії під час визволення наших сіл звання Героя Радянського Союзу отримав сержант Ямщиков П.А. Загинуло 5 червоноармійців, пам’ятник яким встановлено у центрі села Східне на території школи. Ніколи жителі села не забувають імена героїв - Старих  Василь Дмитрович, Тютюнник Микола Семенович, Швець Іван Іванович. Безчетний Григорій Панфілович, Віщунов Борис Олексійович.

В 1953 році в жовтні на території колишньої сільськогосподарської колонії  МВС організований племрадгосп «Східний» з центральною  садибою в селі Східне. Радгосп  був підлеглий республіканському Укрплемтресту.

Першим директором  був назначений Дилєєв Д.І.

Перша дорога з твердим щебеневим покриттям була насипана в 1968-1970 роках і йшла вона з села Східне через  Загорянівку та Шкуринівку в направленні  села Степанівка.

В 1976  на цій дорозі була  побудована асфальтована дорога. На 01.01.1969 року  племрадгоспі «Східний»  працювало 360 робітників та службовців, було 76 квартир в будинках. Інше населення жило в бараках, залишившихся після колонїї. В період 1970-1976 роки було знесено 5 із 7 бараків. Число робітників  та службовців склало в 1985 році -530 чоловік.

В 1976  році була збудована в селі Східне школа на 320 місць. З 1970-1980 роки  в племрадгоспі були збудовані гараж, майстерня, свинарник, 5 корівників, складські приміщення, В середньому за цей період в рік будувалося по 12 квартир і по три об’єкти різного призначення.

Центр  сільської ради в теперішній час і центральна контора знаходяться в селі Східне, яке розташоване за 48 км. від районного центру і за 30 км. від залізничної станції  Херсон. Загальна чисельність населення села Східне, села Загорянівка, села Шкуринівка  на 01.01 2006 року складала 1228 чоловік.

З жовтня 1977 року Загорянівська сільська рада  народних депутатів, а з 1979 року Східненська сільська рада  народних депутатів. Згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 23 травня 1997 року №280-97 змінився    статус обласних,  районних, сільських рад народних депутатів на  Східненську сільську раду Білозерського району Херсонської області.

Н.НАГІРНЯК, завідувач архівного сектору Білозерської РДА

2024 © Усі права захищено